Grup Siteleri
 
 
 
 
Gıda Güvenliği

Isı kontrollü lojistik hizmet kalitesini ISO 22000:2005 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi belgesi ile pekiştirerek tescilleyen firmamız, kendi sektöründe bu belge ile hizmet vermeye başlayan öncü firmalardan biri olmanın gururunu taşımaktadır.

NETLOG Lojistik Grubu firmalarımız hizmet faaliyetlerini, sahip olduğu ISO 9001 sertifikaları ile sürdürmekteydi. Bu sertifikalara, soğuk zincir lojistiği yapan PolarXP firmamıza, çalışmaları 2009 Eylül ayında başlayan, 2010 Mayıs ayında almaya hak kazandığımız ISO 22000:2005 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikası da eklenmiştir. Isı kontrollü lojistik hizmet kalitesini ISO 22000:2005 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi belgesi ile pekiştirerek tescilleyen firmamız, kendi sektöründe bu belge ile hizmet vermeye başlayan öncü firmalardan biri olmanın gururunu taşımaktadır.

Uygulamada olan ISO 22000:2005 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi kuralları, taşınan ve depolanan ürünlerindeki kalite ve gıda güvenliği uygulamaları ile sağlanmaktadır. PolarXP'ye ISO 22000:2005 Gıda Güvenliği Yönetimi sertifikasını kazandıran faktörlerin başında, sağlıklı ve kaliteli ürün tüketimini sağlamak için ürünlerin muhafaza ve taşımasında yüksek kalite ve gıda güvenliği standartlarının uygulanması ve ürünlerin tarladan çatala kadar süren yolculuğunda tedarik zincirinin lojistik kısmının izlenebilirliğinin sağlaması gelmektedir. Gıda Güvenliği şartları doğrultusunda ürünlerin uygun muhafaza şartlarında muhafaza edilmesine dikkat edilmektedir. Soğuk olarak muhafaza edilmesi gereken gıda maddelerinin bulunduğu depolarda sıcaklık ve rutubet kontrolleri düzenli olarak yapılmaktadır, sıcaklıklar kalite dokümantasyon sisteminde tanımlı Depo Sıcaklık Formu ile kontroller periyodik olarak kayıt altına alınmaktadır. Taşıma işleminde kullanılacak araçların temizliğine ve dezenfekte edilmesine büyük önem gösterilmektedir. Soğuk/Donuk gıdaların taşınmasında, soğuk zincirin korunması ve uygun sıcaklıkta taşınması için kayıtları tutularak kontrolleri yapılmaktadır.

Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi ISO 22000 / HACCP

Gıda Güvenliği, Codeks Alimentarius Uzmanlar Komisyonu'nun tanımlamasına göre, "sağlıklı ve kusursuz gıda üretimini sağlamak amacıyla gıdaların; üretim, işleme, muhafaza ve dağıtımları sırasında gerekli kurallara uyulması ve önlemlerin alınmasıdır." 5179 sayılı Gıda Kanununa göre de gıda güvenliği; "Gıdalarda olabilecek fiziksel, kimyasal, biyolojik ve her türlü zararların bertaraf edilmesi için alınan tedbirler bütünü" dür.

HACCP sistemi ve ISO 22000 güvenli gıdanın tüketiciye ulaşması için oluşturulmuştur. Gıdanın üretiminden son tüketiciye ulaşana kadar geçen sürede, tehlike analizi ve kritik kontrol noktalarının kontrolünü öngören HACCP sistemi, dünya çapında, hemen her ülkenin gıda ile ilgili yasa ve tüzüklerinde geçtiği için, bu süreçlerde aranılan koşullardan birisi olmaya başlamıştır. Türkiye'de ise gıda maddeleri tüzüğünde ve Resmi Gazetede yayınlanan 'Gıdaların Üretimi, Tüketimi ve Denetlenmesine Dair Yönetmelik' hükümleri gereğince gıda zincirinin bir halkası olan firmaların, ürün gruplarına göre iyi uygulamalar ve HACCP prensiplerine geçmeleri gerektiği vurgulanmaktadır. HACCP, Gıda Kodeksi'nde 1997'de zorunlu yasal uygulamalar arasına alınmış, 24.04.2006 tarihinde TS EN ISO 22000:2005 (Gıda güvenliği yönetim sistemleri - Gıda zincirindeki tüm kuruluşlar için şartlar) standardı kullanılmaya başlanmıştır.

HACCP: Risklerin belirlenmesi ve ilgili önlemlerin alınması için 'Önleyici yaklaşım' ilkesine göre geliştirilmiş sistematik bir yaklaşımdır. Bu faaliyetlerin etkili bir şekilde uygulamaya konulduğunu takip etmeye yarayan metottur. Gıda ile ilgili spesifik 'biyolojik, kimyasal ve fiziksel tehlikeler' ve onları önlemek için gerekli faaliyetler belirlenir. Amaç, gıda emniyetini (Food Safety) sağlamaktır. Geleneksel 'son ürün kontrolüne dayanan' yaklaşımlardan farklıdır. HACCP gıda ve/ veya temas eden maddelerin üretiminden tüketiciye ulaşıncaya kadar tüm aşamalarda uygulanabilir.

Gıda İmha Süreci
Hasarlı/İade ürünlerin anlaşmalı firmalar ile yasal mevzuata uygun olarak imhası sağlanmaktadır. Depolanmakta olan gıda maddelerinin olumsuz etkilenmemesi için gıda maddelerinin sevkiyatı ile Hasarlı/İade ürünleri ortadan kaldırma işlemlerinin kesişmemesi sağlanmaktadır. İmha edilecek gıda maddeleri, etrafı kapalı, dış ortam ile temas etmeyen bölümlerde saklanarak, bulunduğu ortamlardan, yığılmalara meydan vermemek için mümkün olduğunca çabuk bir şekilde uzaklaştırılmaktadır.

Zararlılar (Haşere Mücadelesi)
Dış mekana açılan tüm boşluklarda zararlılara karşı gerekli önleyici tedbirler alınmakta ve zararlıya maruz kalarak hasarlanan ürünler imha için ayrıştırılmaktadır. Depolama alanlarında uygun aralıklarla kemirgen yakalama istasyonları yerleştirilmiştir ve düzenli olarak kontrol edilmektedir.

PolarXP / Nedlloyd ÜRÜN GRUPLARI SICAKLIK / NEM DEĞERLERİ TABLOSU

ÜRÜN ANA GRUBU ÜRÜN GRUBU NEM (RH%) SICAKLIK (ºC)
Kuru Ürün Atıştırmalık Max 60% Oda Sıcaklığı / 21°C (±2)
  İçecek Max 60% Oda Sıcaklığı / 21°C (±2)
Konserve Max 60% Oda Sıcaklığı / 21°C (±2)
Kuru Gıda Max 60% Oda Sıcaklığı / 21°C (±2)
Yardımcı Katkı Malz. Max 60% Oda Sıcaklığı / 21°C (±2)
Donuk Ürün Dondurulmuş Hamur Rutubetsiz Ortam (-) 22°C (±2)
  Deniz Ürünleri Rutubetsiz Ortam (-) 22°C (±2)
Dondurulmuş Pizza Rutubetsiz Ortam (-) 22°C (±2)
Soğuk Ürün Süt ve Süt ürünleri 60% 4ºC (±2)
  Şarküteri 60% 4ºC (±2)
Sebze 60% 4ºC (±2)
Beyaz Et 60% 4ºC (±2)
Serin Ürün Çikolata ve Kaplama. Max 60% 18°C (±2)
  Margarin Max 60% 14°C (±2)
Yük Takibi
Sevkiyatlarınız size verilen Yük Numarası ile takip edebilirsiniz.
Gönderici
Alıcı